خودرو هیبریدی

مقدمه خودرو هيبريدی (Hybrid Vehicles)

خودروهای هیبریدیخودروهای هیبریدی یا به عبارتی دیگر خودرو با سوخت فسیلی-الکتریکی، معمولا ترکیبی از موتور احتراق داخلی و یک موتور الکتریکی هستند.

اين نوع خودروها، مصرف سوخت بسيار كم و آلودگي پاييني دارند. و گازهای خروجی اندک همراه با توان، برد عملیاتی و سوخت مصرفی مناسب  را عرضه می کند. این خودروها هرگز نیاز به اتصال به برق ندارند.

انعطاف پذیری ذاتی خودروهای هیبریدی آنها را برای ناوگان حمل و نقل ومصرف شخصی مناسب کرده است. خودروهاي هيبريدی مي توانند سرعت و مسافت بيشتري نسبت به موتورهای درون ساز  داشته باشند، باتری این خودروها هرگز تمام نمی شود.

بازدهی اين خودروها بسيار بالا بوده و ميزان توليد آلودگی آنها کمترین مقدار است. به همين دليل بسياری از  توليد خودروهای هيبريدی را به صورت انبوه آغاز كرده اند.

 

تاريخچه خودروهای هيبريدی

اولین خودرو هیبریدیخودروی مدل Lohner Porsche

در ۱۸۹۸، فرديناند پورشه خودروی مدل Lohner Porsche را طراحی كرد. اين خودرو، اولين خودرو هيبريدی از نوع سری۴ بود كه یک موتور درونسوز از طريق يك ژنراتور، چهار موتور الكتريكی را روی چهار چرخ به حركت در می آورد.

اين خودرو برای اولين بار در ۱۹۰۰ در نمايشگاه جهانی خودروی پاريس به نمايش گذاشته شد. خودروی ابداعی پورشه، با سرعت ۵۶ كيلومتر در ساعت، بسياري از ركوردهای سرعت اتريش را شكست و در ۱۹۰۱، با رانندگی خود پورشه، قهرمان مسابقات رالی اكسلبرگ شد.

مشاهده  صفر تا صد موتور وانکل

در آن زمان، بيش از ۳۰۰ دستگاه از اين مدل خودرو در اروپا فروخته شد.

خودرو هیبریدی Woods Motor Vehicle

Woods Motor Vehicleدر ۱۹۱۵، خودرویی با دو نيروی محركه به وسيله شركت Woods Motor Vehicle، سازنده خودروهای الكتريكی، ساخته شد كه دارای يک موتور درونسوز چهار سيلندر و يك موتور الكتريكی بود.

اين خودرو، در سرعت‌های زير ۲۵ كيلومتر در ساعت، از موتور الكتريكي استفاده می كرد و در سرعت‌های بالاتر، از موتور درونسوز كه در اين حالت، سرعت آن به ۵۵ كيلومتر در ساعت می رسيد.

در ۱۹۱۸، حدود ۴۰۰ دستگاه از اين نوع خودروها در امريكا فروخته شد.

 

 

 

 

ساختار خودروهای هیبریدی

ساختار خودرو هیبریدیتوان خودروهای هیبریدی به وسیله دو منبع انرژی، یک واحد تبدیل انرژی (همچون یک موتور احتراق یا پیل سوختی) و یک وسیله ذخیره انرژی (هم چون باتری یا فرا خازن ها) ، تولید می گردد.

 

 

موتور تولید انرژی در خودرو هیبریدی 

واحد تبدیل انرژی امکان قدرت گرفتن از بنزین ، متانول ، گاز طبیعی فشرده ، هیدروژن یا سوخت های جانشین دیگر را دارد. خودروهای هیبریدی این پتانسیل را دارند که ۲ تا ۳ برابر راندمان بالاتری نسبت به خودروهای متداول داشته باشند.

ساختار قرار گرفتن موتور در خودرو هیبریدی 

انواع خودرو هیبریدیخودروهای هیبریدی می توانند دارای طراحی موازی طراحی سری یا ترکیبی از هر دو باشند. در یک طراحی موازی ، واحد تبدیل انرژی و سیستم محرکه الکتریکی مستقیما به چرخ های خودرو مرتبط شده اند.

موتور اصلی برای رانندگی در بزرگراه ها استفاده می شود ، موتور الکتریکی توان اضافی را هنگام پیمودن سر بالایی ها ، شتاب گرفتن و مواقع دیگر که توان بالای خودرو نیاز باشد فراهم می آورد.

مشاهده  راهنمای خرید آچار بکس بادی : چه نوع بکس بادی باید خرید کنم؟

در یک طراحی سری ، موتور اصلی به یک ژنراتور تولید کننده الکترسیته مرتبط است . الکتریسیته باتری هایی را شارژ می کند که موتور الکتریکی را که به چرخ ها توان می دهد به کار می اندازد.

بر خلاف خودروهای الکتریکی ، خودروهای هیبریدی نیازی به اتصال به برق شهر ندارند. در عوض آنها با ترمز واکنشی یا ژنراتور شارژ می شوند.

 

امروزه خودروهای هیبریدی مورد توجه کمپانی های بزرگ خودروسازی قرار گرفته است. موفقیت این کمپانی های در فروش ماشین های هیبریدی به حدی بوده که در بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ شرکت خودرو سازی تویوتا بیشتر از ۳۰ هزار دستگاه از این خودروها (تویوتا پریوس) فروش داشته است.

خودرو هیبریدی تویوتا پریوس

مزایای خودرو هیبریدی 

ممکن است این سوال به ذهنتون برسه که علارغم پیچیده بودن، بالابودن قیمت و راحتی با ماشین بنزینی چرا این خودروها طرفداران زیادی دارد.

از مهم ترین مزایای استفاده از موتور هیبریدی می تواند به دو مورد زیر اشاره کرد

  • کاهش آلودگی
  • بازده بالا 

در زیر به معرفی تعدادی از پرطرفدارترین این خودروها می پردازیم.

تویوتا پریوس

 

 

 

مطلب پیشنهادی

آموزش خرید بکس بادی

راهنمای خرید آچار بکس بادی : چه نوع بکس بادی باید خرید کنم؟

در هنگام خرید بکس بادی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ قیمت حدودی بکس بادی …

موتور وانکل شرکت مزدا

صفر تا صد موتور وانکل

موتور وانکل چیست؟ امروزه موتور وانکل از موتورهای پرکاربرد در صنایع نظامی محسوب میشود. هندسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *