بوستر پمپ

مقایسه و بررسی انواع بررسی و نحوه کارکرد بوستر پمپ آب

بوستر پمپ سیستمی متشکل از یک یا چند پمپ که وظیفه آن افزایش فشار و حجم جریان آب می باشد.

زندگی با فشار کم آب سخت و اذیت کننده است. شاید تا حالا برایتان اتفاق افتاده است که بخواید دوش بگیرید اما فشار کم شما را منصرف کرده است. فشار کم آب شما را برای انجام ساده ترین کارهای روزانه مانند دوش گرفتن و یا مسواک زدن به دردسر می اندازد. استفاده از بوستر پمپ برای تقویت فشار راه حل کاملی به نظر می رسد که در ادامه سعی می کنیم به صورت کامل این سیستم را بررسی کرده و مزایا و معایب استفاده از آن را بیان کنیم.
با توجه به اینکه میزان مصرف آب دائما در حال تغییر است و هیچ گونه الگوی خاصی برای مصرف ورود ندارد، با افزایش یا کاهش مصرف آب میزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال تغییر می باشد. این تغییرات مشکلاتی را در سیستم های آبرسانی به وجود می آورد.

بوستر پمپ چیست؟

بوستر پمپ سیستم متشکل از یک یا چند است که با هدف تامین فشار آب مصرفی و رساندن آن به حد مطلوب، به صورت موازی بهم متصل شده اند. وظیفه این سیستم رساندن آب مورد نیاز از منبع ذخیره به کل قسمت های سیستم آبرسانی است. به این صورت با اندازه گیری فشار مورد نیاز در هر لحظه پمپ ها با هم یا به صورت نوبتی روشن میشوند و کاهش فشار را جبران می کنند. سیستم بوستر پمپ آبرسانی خانگی متشکل از دو قسمت اصلی مخزن ذخیره آب و پمپ آب است.

چه عواملی باعث فشار کم آب می شوند؟

نیروی گرانش

نیروی گرانش( جاذبه ) ممکن است باعث کاهش یا فشار آب شود. اما چگونه؟؟
هر چه ارتفاع محل درخواست آب بالاتر باشد، فشار آب کمتر می شود. ساختمان هایی که ارتفاع آنها پایین تر از منبع آب است معمولا مشکلات زیادی را در زمینه تامین آب تجربه میکنند. در این حالت برای جبران فشار در سیستم آبرسانی باید از بوستر پمپ مناسب استفاده کنند.

فاصله از منبع آب

موارد استفاده از بوستر پمپ

جهت تأمین و تنظیم فشار آب در آبرسانی، آتش نشانی و آبیاری فضای سبز در شهرها، شهرک ها، مجتمع های مسکونی، ساختمان های بلند مرتبه، فرودگاه ها، بیمارستان ها، شبکه های مختلف آب شهری، مراکز مختلف صنعتی و آبیاری تحت فشار در مزارع مکانیزه از بوستر پمپ استفاده می شود.

مشاهده  مبدل حرارتی چیست؟ چگونه کار کار می کند؟

اجزای اصلی بوستر پمپ

اجزای اصلی مشترک دور ثابت و دور متغیر عبارتند از:

 • مجموعه الکترو پمپ ها
 • بخش مکش
 • بخش دهش
 • شاسی اصلی

سایر اجزای اصلی دور ثابت شامل موارد زیر است.

 •  تابلوی کنترل
 • تابلوی فرمان دور ثابت
 •  منبع دیافراگمی
 •  پرشر سوئیچ های حداقل و حداکثر فشار

اجزای مشابه در بوستر پمپ های دور متغیر عبارتند از:

 • تابلوی کنترل
 • فرمان دور متغیر
 • پرشر ترانسمیتر

الکتروموتور بوستر پمپ

مجموعه الکترو پمپ های بوستر پمپ

الکتروپمپ های  که به صورت موازی روی یک شاسی اصلی در کنار یکدیگر قرار دارند، مجموعه الکتروپمپ های یک بوستر پمپ را تشکیل می دهند.

 

 

 

 

 

 

بخش مکش بوستر پمپ

بخش مکش بوستر پمپ

بخش مکش  شامل یک کلکتور لوله ای است که به واسطه شیرآلات و اتصالات مورد نیاز به مکش الکتروپمپ ها و خروجی مخزن ذخیره آب متصل می گردد.

شیر آلات و اتصالات این بخش عبارتند از:

 • شیر قطع و وصل
 • صافی
 • لرزه گیر
 • فلنج
 • مهره ماسوره

 

 

بخش دهش بوستر پمپبخش دهش بوستر پمپ

بخش دهش نیز مشابه یک کلکتور لوله ای است که به وسیله شیر آلات و اتصالات لازم از خروجی الکترو پمپ ها به شبکه مصرف متصل می شود. شیر آلات این بخش نیز عبارتند از:

 • شیر قطع و وصل
 • شیر یکطرفه
 • لرزه گیر
 • فلنج
 • مهره ماسوره

شاسی بوستر پمپ

شاسی اصلی

برای یکپارچه نمودن، مجموعه الکترو پمپ ها، بخش مکش، بخش دهش، و تابلوی کنترل و فرمان بر روی یک شاسی اصلی نصب می گردند.

 

 

منبع دیافراگمی

این منبع به واسطه لوله یا اتصال قابل انعطاف به کلکتور دهش متصل می گردد و فقط در بوسترپمپ های دور ثابت مورد استفاده قرار می گیرد.

پرشر سوئیچ

در بوستر پمپ های دور ثابت از دو پرشر سوئیچ برای کنترل فشار حداقل و حداکثر سیستم استفاده می شود.

پرشر ترانسمیتر

در بوستر پمپ های دور متغیر برای کنترل کاملا ثابت فشار آب فقط یک پرشر ترانسمیتر بکار میرود.

تابلوی کنترل و فرمان

در مدار فرمان تابلوی برق یک برد کنترل میکروپروسسوری بکار رفته است.

در مدار قدرت از تجهیزات تابلویی با مشخصات مورد نیاز از جمله کلید اصلی برای قطع و وصل جریان برق ورودی تابلو، کلیدهای فرعی برای قطع و وصل جریان برق هریک از الکترو پمپ ها، کنتاکتورها جهت امکان قطع و وصل اتوماتیک جریان برق الکتروپمپ ها از طریق مدار فرمان، بی متال برای کنترل بار اضافی پمپ ها، کنترل فاز و ترمینال های مناسب استفاده شده است.

انواع بوستر پمپ

این سیستم از نقطه نظر تعداد پمپ به دو دسته تک پمپ و دو یا چند پمپ طبقه بندی می شوند.

مشاهده  مبانی جریان دو فازی
بوستر پمپ دور متغیر تک پمپه سه فاز تیپTKS/4HM9ZT
بوستر پمپ دور متغیر تک پمپه سه فاز تیپTKS/4HM9ZT

بوستر پمپ تک پمپ

سیستم تک پمپ جهت مصارف آب بهداشتی کم و متوسط در طرح های آبرسانی و صنعتی کاربرد دارد. این نوع بوسترپمپ کاملا یکپارچه بوده و برای استفاده، کافی است که کلکتور ورودی آن به منبع تغذيه آب و کلکتور خروجی آن به شبکه مصرف متصل شده و برق مورد نیاز تابلوی کنترل و فرمان آن تأمین گردد.

 

 

 

 

 

 

 

بوستر پمپ دو پمپبوستر پمپ دو یا چند پمپ

سیستم دورثابت به دو دسته با الکترو پمپ پیشرو و بدون الکترو پمپ پیشرو طبقه بندی می گردند.

 

بوستر پمپ با الکتروپمپ پیشرو

در این سیستم از یک الکترو پمپ پیشرو (جاکی پمپ) و یک یا چند الکترو پمپ اصلی تشکیل می شوند که در آن ظرفیت الکترو پمپ پیشرو کمتر از الکترو پمپ های اصلی است ولی فشار آن با فشار الکتروپمپ های اصلی برابر است.

بوستر پمپ بدون الکترو پمپ پیشرو

از دو یا چند الکترو پمپ اصلی با مشخصات یکسان بدون استفاده از الکترو پمپ پیشرو ساخته می شوند.

مولفه های بوستر پمپ

بر اساس دو مولفه اصلی حداکثر مصرف آب و حداقل فشار، طراحی می شوند و نوسانات ساعتی مصرف آب نیز عامل موثر در تعیین مشخصات آن می باشد.

محاسبه حداکثر مصرف آب

مصرف آب هریک از انواع وسایل بهداشتی بسته به نوع کاربری آن متفاوت است. برای محاسبه حداکثر مصرف آب مهندسین مشاور از جداول و منحنی های متعدد استفاده می نمایند.

منحنی زیر حداکثر مصرف آب بهداشتی بوستر پمپ شرکت NOWAX را که شاخه بوستر پمپ ساز کمپانی ابارای ژاپن است، نشان می دهد و برخلاف جداول و منحنی های مصرف آب در آمریکا که بسیار بالاتر از منحنی مصرف آب در ایران است.

منحنی مذکور با الگوی مصرف آب در ایران کاملا مطابقت دارد و می تواند به عنوان یک جدول کامل باتقریب کافی برای تعیین حداکثر مصرف آب ساختمان با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

منحنی فشار بستر پمپ
منحنی حداکثر آب مصرفی ساختمان

 

از این دیاگرام براساس تعداد آپارتمان های یک ساختمان مسکونی با یک یا دو حمام، تعداد کارکنان یک ساختمان اداری، تعداد تخت یک بیمارستان یا هتل می توان حداکثر مقدار مصرف ساعتی آب ساختمان را به سادگی تعیین نمود.

برای مثال حداکثر مصرف آب یک ساختمان مسکونی ۶۰ واحدی، هر واحد مسکونی با دو حمام ۳۰۰ لیتر در دقیقه می باشد که به عنوان عامل اصلی در تعیین ظرفیت بوستر پمپ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *