یکشنبه , شهریور ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / اطلاعات خودرو / گیربکس اتوماتیک چیست؟ چگونه کار میکند؟
گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک چیست؟ چگونه کار میکند؟

گیربکس اتوماتیک چیست ؟

گیربکس اتوماتیک نیاز پدال کلاچ ندارد، و در هنگام رانندگی عملیات تعویض دنده را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

در خودروها برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و چرخ ها نیاز به گیربکس دارند تا میزان قدرت و سرعت را بسته به شرایط جاده و درخواست راننده تنظیم کند. که این تغییرات با تغییر نسبت گشتاور خروجی از موتور، اتفاق می افتد. در سیستم های گیربکس(Manu­al transmission) دستی راننده با استفاده از دسته دنده مقدار این گشتاور را به صورت دستی تنظیم میکند، اما در گیربکس اتوماتیک (Automatic Transmissions یا به اختصار AT)، راننده فقط یک بار با قرار دادن دسته دنده در حالت رانندگی(Drive)، شروع به حرکت می کند و گیربکس بنا به شرایط و خواسته راننده گشتاور مناسب را انتخاب میکند.

به طور کلی سیستم های انتقال قدرت نقش مهمی در بهبود کارايی و افزايش راندمان وسايل نقلیه دارند، از همین رو محققین در تلاش برای طراحی سیستم هايی هستند که با کمترین مصرف سوخت بیشترین بازده را داشته باشند. گیربکس های نسبت تبديل متغیر مشکلاتی را که نوع دستی دارد نظیر شوک هنگام تعويض دنده، تغییر ناگهانی دور موتور، پیچیدگی، هزینه بالای ساخت و نگهداری را نداشته و  بكارگیری اين گیربکس ها از طرفی کاهش مصرف سوخت و افزايش عمر موتور را نیز به همراه دارد.

  گیربکس‌ دوکلاچه (DCT) چیست؟ مزایا و معایب

چه کسی کسی گیربکس های اتوماتیک را اختراع کرد؟

پس از پیشرفت چشمگیر جعبه دنده های دستی بواسطه آنها پیشرفت اتومبیل ها در استفاده از توان های متفاوت، نیاز به يک تحول در راستای آسايش و راحتی سرنشین و  راننده حس میشد. برای اولین بار در ابتدای دهه  ۱۹۷۰ میلادی شرکت هلندی طرحی برای گیربکس داد که بعدها به گیربکس ون دورن(van doorneشهرت يافت.

اين طرح بزرگترين ايراد جعبه دنده های معمولی را مرتفع میکرد و بعلاوه، داشتن عكس العمل سريع نسبت به شرايط حاکم از طرف جاده و تغییر بسیار نرم نسبت دنده در مكانیزم تعويض دنده در اين نوع گیربکس ها باعث شده بسیاری از پديده های ارتعاش و تكان موجود در مكانیزم های چرخ دنده ها، حذف گردد.

اين گیربکس انتقال قدرت را به کمک يک تسمه فولادی بین دو قرقره (پولی) انجام میدهد. گیربكس نسبت تبديل متغیر کلمه اختصاری است يا درواقع به زبان ساده میتوان بیان کرد که CVT به معنای تغییرات انتقال قدرت به طور پیوسته است. گیربكس نسبت تبديل متغیر به گونه ای بود که بسیاری از شرکت های خودروسازی را مقهور خود کرد.

بسیاری ازآنها به دنبال بكارگیری اين تكنولوژی خیره کننده بودند. شرکت خودروسازی نیسان از اولین شرکت هايی بود که به سمت اين تكنولوژی گرايش پیدا کرد. البته به پیروی از اين شرکت ديگر شرکت نیز به اين سو کشیده شدند، مانند شرکت های آئودی، کاوازاکی، میتسوبیشی و هوندا.

تفاوت گیربکس دستی و اتوماتیک

تفاوت اساسی بین گیربکس های اتوماتیک و دستی این است که گیربکس دستی با درگیر و آزاد کردن مجموعه دنده های مختلف به شفت خروجی دور های متفاوتی می دهد. در حالی که در گیربکس اتوماتیک با همان مجموعه از دنده ها همه نسبت انتقال دور های متفاوت را می دهد . مجموعه دنده های سیاره ای وسیله ای است که این کار ها را در گیربکس اتوماتیک مقدور می کند.

در صورتی از گیربکس دستی استفاده می کنید کنترل بیشتری بر رانندگی خواهید داشت، اما رانندگی با آن سخت تر میباشد. عکس آن استفاده از خودرو با گیربکس خودکار رانندگی راحت تر اما کنترل کمتر به نسبت دستی خواهید داشت. در هنگام استفاده از نوع دستی هر دو پا را درگیر میکند، اما در نوع اتوماتیک فقط پای راست درگیر می شود و پای چپ کاملا آزاد است.

از لحاظ اقتصادی استفاده از خودرو با گیربکس دستی ارزان تر خودرو با گیربکس خودکار می باشد. همچنین هزینه قطعات و تعمیرات گیربکس اتوماتیک بسیار بیشتر است.

 

 

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس CVT

گیربکس اتوماتیک ۲۰۶

 

اجزای داخلی گیربکس اتوماتیک

شیربرقی گیربکس

نحوه کارکرد جعبه دنده اتوماتیک

مزایای جعبه دنده خودکار

معایب گیربکس اتوماتیک

رانندگی خودرو با گیربکس اتوماتیک ! بایدها و نبایدها!

آموزش سرویس های دوره ای گیربکس خودکار

زمان تعویض روغن

نوع روغن

مشکلات و تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیرگاه های تخصصی گیربکس اتوماتیک

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک

 

 

 

 

۰%

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *