مهندسی هوافضا – معرفی، بازار کار و فرصت های ادامه تحصیل

ماهيت كار مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا دارای مسئوليت طراحی و ساخت ماشين های غير عادی است. از هواپيماهای با وزن بيش از ۲۵۰ تن گرفته تا فضاپيماهایی كه قادر به طی مسافت های طولانی با سرعتی بالاتر از ۳۰۰۰۰ كيلومتر در ساعت هستند، می باشند.

مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا هواپيماها، فضاپيماها و موشک ها را طراحي، توسعه ومورد آزمايش قرار میدهد. و بر مراحل ساخت آنها نظارت می كند.

مهندسين هوافضايی كه با هواپيما سروكار دارند را مهندسين هوانوردی و آنهایی را كه اختصاصا با فضاپيما كار می كنند، مهندسين فضانوردی گويند.

وظایف مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا فناوری های جديدی را براي استفاده در هوانوردی ،‌ سيستم های دفاعی و اكتشافات فضائی بوجود آورده و اغلب در زمينه هايي مانند طراحی ساختار، هدايت، ناوبری و مراقبت، تجهيز و ارتباطات و يا شيوه های توليد متخصص می شوند.

متخصص مهندسی هوا فضا

آنها اغلب از طراحي رايانه ای( كد )،‌ دستگاه های خودكار( روبوتيكز)، ليزر و تجهيزات نوری الكترونيكی پيشرفته بهره می گيرند.

کدکامپیوتری مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا ممکن است درزمينه يكی از توليدات خاص هوافضا مانند حمل و نقل تجاری(هواپيماهای باری و مسافربری)، جت های جنگنده نظامی، هليكوپترها، فضاپيماها و يا موشک ها و راكت ها تخصص بگيرند.

مهندسي هوافضا ممكن است در آيروديناميک( دانش مربوط به حركت اجسام در گازها و هوا )،‌ ترموديناميك( مبحث فعاليت مكانيكي و رابطه آن با حرارت )،‌ مكانيك سماوی، نيروی محركه، آكوستيک( علم اصوات )، و يا سيستم های هدايت و مراقبت ، مهارت داشته باشند.

آنها عموما در صنعت هوافضا به كار گرفته می شود ، اگر چه مهارت این رشته به صورت روزافزونی در رشته های ديگر نيز كاربرد پيدا می كند. به عنوان مثال،‌ در صنعت توليد وسايل نقليه موتوری، مهندسي هوافضا خودروهایی را با مقاومت هوایی كمتر طراحی می كند كه اين كار، كارآيی مصرف سوخت آنها را بالاتر می برد.

مشاهده  بهترین سایت های مهندسی مکانیک

فرصت های شغلی مهندسی هوافضا

بيشترين فرصت های كاری برای مهندسی هوافضا در صنايع توليد هواپيما، قطعات هواپيما،‌ موشك های هدايت شونده و فضاپيما می باشد.

بعضي از آنها به استخدام وزارت دفاع در می آيند . ديگر فرصت های شغلی در زمينه های خدمات مهندسي و ساخت و ساز، سرويس های تحقيقاتی و آزمايشی و شركت های تجهيزات ناوبری می باشند.

 

درآمد مهندسی هوافضا

به طور کلی می توان گفت که اگر یک مهندس هوافضا وارد یکی از شرکت های دولتی و یا نظامی شود، تا مدتی حقوق و مزایای او از نظام پرداخت دولتی و یا نظامی تبعیت می کند. مگر اینکه تخصص او در حدی باشد که بتوانید مطالبه حقوق و مزایای بیشتری نماید و به صورت خاص با او قرارداد منعقد نمایند.

اما در صورتی که مهندسی هوافضا وارد صنعت های دیگری غیر از هوافضا شود، نحوه پرداخت حقوق اش از مدل حقوقی مرسوم در آن صنعت پیروی می کند.

 

به عبارت دیگر اگر محل کار او یک سازمان یا شرکت دولتی باشد، حقوق دریافتی تابع نظام های پرداخت دولتی است.

در صورتی که مهندس هوافضا در شرکت های خصوصی استخدام شود، با توجه به میزان تخصص، توانمندی و تجربه خود می تواند در خصوص میزان حقوق با آنها وارد مذاکره شود.

بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس هوافضا که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، به طور متوسط بین ۱۱۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد .

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد مهندسی هوافضا در کشورهای جهان

همچنین درآمد مهندسی هوافضا در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا:  متوسط درآمد سالیانه مهندس هوافضا۹۷.۴۸۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان ۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۰۲.۱۰۰ دلار بوده است.

مشاهده  مهندسی مکانیک

 

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه مهندس هوافضا برای افراد تازه کار سالانه ۳۰ تا ۳۷ هزار دلار، برای افراد باتجربه بین ۴۲ تا۶۰ هزار دلار و برای مهندسان ارشد بین ۶۷ تا۹۸ هزار دلار می باشد

 

رشته مهندسی هوافضا برای خانم ها

جنسیت تاثیری معناداری بر تحصیل در رشته مهندسی هوافضا ندارد و تنها مسئله ي حضور اقلیتی خانم ها نسبت به آقایان در این رشته
درمقایسه با سایر رشته هاي مهندسی قابل توجه می باشد.

در مورد بازار کار در برخی از شرکت هاي دولتی که بطور مستقیم زیر  نظر وزارت دفاع کار می کنند آقایان نسبت به خانمها در اولویت می باشند ولی در سایر شرکت ها جنسیت تاثیری در استخدام ندارد بنابراین بسته به علاقه، گرایش مناسب می تواند متغیر باشد.

بازار کار مهندسی هوافضا

بازار کار مهندسی هوافضا از دوبخش خصوصی و دولتی تشکیل شده است.  که بخش دولتی بخصوص در سال هاي اخیر رشد چشمگیري داشته است.

در بخش دولتی سازمان ها و شرکت هاي وابسته و مستقل از وزارت دفاع وجود دارند و در بخش خصوصی شرکت های کوچکتر فعالیت می کنند. سازمان صنایع هوافضا به عنوان یک نهاد نظامی و سازمان فضایی به عنوان نهادي غیرنظامی جزو بزرگترین مراکز کارآفرینی مهندسی هوافضا می باشند.

بزرگترین شرکت هوافضایی دولتی هسا است که امر تولید هواپیمایی ایران ۱۴۰را برعهده دارد. سایر شرکت ها به کار تحقیقاتی و ساخت در زمینه هاي هواپیمایی، موشک و ماهواره مشغول می باشند.

تعداد متخصصان مورد نیاز در این رشته نسبت به رشته های مادر مانند مکانیک و برق البته کمتر است اما آنچه مسلم است اینست که تعداد فارغ التحصیلان این رشته بسیار کمتر از سایر رشته ها میباشد و دانشگاه های انگشت شماري این رشته را ارائه می کنند.

 

 

مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف تهران

دروس مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *