بالابر هیدرولیکی | کاربرد، قیمت و انواع مختلف آن

بالابر هیدرولیکی متشکل از یک سیستم، که شامل قسمت های هیدرولیکی، مکانیکی و الکتریکی است که با هم دیگر در یک مجموعه هماهنگ شده و وظیفه ی جابه جایی را برعهده دارد.

 

تعریف بالابر هیدرولیکی (بالابر برقی)

 اصطلاحاً به این مجموعه بالابر هیدرولیکی (الکتروهیدرولیک) گفته می شود. از این نوع بالابر برای کارکرد در شرایط مختلف می توان استفاده کرد از جمله در منازل مسکونی، انبارها، رستوران ها، بیمارستان ها، مغازه ها و … به طور کلی مکان هایی که محدودیت فضا دارند و امکان نصب و استفاده را دارد. در ساختمان های قدیمی، خانه های دوبلکس، ویلایی معمولا از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست از آسانسور استفاده گردد به همین منظور در این مکان ها هم به دلیل فضای مخصوص برای آسانسور در نظر گرفته نشده است. هم به دلیل هزینه ی بالای آن از بالابر هیدرولیکی می توان استفاده کرد.

بالابر هیدرولیکی

مصرف برق سیستم بالابر هیدرولیکی به دلیل استفاده از برق تک فاز (عکس آسانسور که از برق سه فاز استفاده می کند) می تواند بهترین گزینه ی برای استفاده خانگی و تجاری باشد. هزینه ی نگه داری و استفاده از آن ها هم خیلی کمتر از سیستم های مشابه است.

شیر دیافراگمی (diaphragm valve)

مزایای استفاده از بالابر هیدرولیک

از ویژگی های بارز بالابر هیدرولیک می توان به نرمی در حرکت، استهلاک پایین، قابلیت استفاده از رنگ های مختلف(هماهنگ با فضا) عدم نیاز به چاهک و… را می توان نام برد. به دلیل استفاده از جک هیدرولیک احتمال سقوط تقریبا صفر درصد است و حرکت رو به پایین به وسیله ی نیروی جاذبه و کنترل جک هیدرولیک انجام می شود و حتی در صورت قطع برق یا موتور خاموش امکان پایین آمدن وجود دارد. بنابراین تحت هیچ شرایطی بین طبقات گیر نمی افتد.

مشاهده  مبانی جریان دو فازی

هم از داخل اتاقک و هم از بیرون آن امکان کنترل وجود دارد. نکات بالا ویژگی های مهم بالابرهای هیدرولیکی بود که به آنها اشاره کردیم اما مهمترین دلیلی که می تواند استفاده از بالابر هیدرولیک را از سایر سیستم ها متمایز کند امکان استفاده حتی در فضای محدود و عدم نیاز به چاهک می باشد.

عمدتا معلولین و سالمندان نیازمند استفاده از بالابر منزل می باشند. این بالابر امکان عبور از پله ها و جابجایی به داخل و خارج از انواع ساختمان ها از قبیل ویلا ، آپارتمان، و خانه های دوبلکس را فراهم میکنند. مثلا بالابر جلوی منزل یکی از انواع بالابر است که میتواند درب ورودی منزل از فاصله خیابان تا داخل منزل قرار گیرد.

بالابر پله پیما (Stair lift)

 یکی دیگر از انواع بالابر هیدرولیکی صندلی پله پیما (صندلی بالابر پله) است، که مناسب افرادی است که محدودیت حرکتی دارند و یا بالا پایین رفتن برای آنها به سختی صورت می گیرد. که هم برای پله های صاف و هم برای پله های پیچ دار و دارای پارگرد مناسب است.

بالابر هیدرولیکی پله پیما

مزایای استفاده از پله پیما

  • مناسب سالمندان و معلولین عزیز
  • امکان استفاده از باطری و برق به صورت همزمان(در زمان قطع برق قابل استفاده)
  • قابلیت نصب در همه ی راه پله ها و دوطرف آن
  • طراحی و تولید و نصب براساس استانداردهای روز دنیا
  • قابلیت جمع شدن در زمان عدم استفاده
  • مجهز به حسگر برای تشخیص منانع
  • حرکت ملایم و بدون سر و صدا
  • کنترل از طریق ریموت و یا دسته کنترلی
  • قابلیت هماهنگی با محیط اطراف ( تنوع در رنگ)
  • قابلیت نصب برای استفاده شخصی، تجاری و یا حتی در بیمارستان ها
مشاهده  انتقال حرارت و انواع روش های آن + دانلود کتاب اینکروپرا

بسیاری از ساختمان ها در جلو ورودی معمولا چند تا پله دارد که برای ورود و خروج معلولین عزیز و کسانی با ویلچر می خواهند حرکت کنند، سد بزرگی است با نصب بالابر هیدرولیک پله پیما(ولیچربر) به راحتی می توان این مشکل را حل کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *